Slovenske gore so znane po svoji izjemni lepoti, ki navdušuje mnoge obiskovalce, vendar je pomembno, da se pohodniki zavedajo tudi nevarnosti, ki jih te gore prinašajo. V gorski svet se odpravite z veliko mero spoštovanja, previdnosti ter predvsem primerno opremljeni in zdravi in telesno pripravljeni.
Skrbno izberite svojo pot
Planinske poti so glede na tehnično zahtevnost razporejene v tri skupine: lahke, zahtevne in zelo zahtevne planinske poti. Težavnost poti na zemljevidih je označena z rdečimi črtami in pikami, na smerokazih ob poti pa s trikotniki (zahtevne, zelo zahtevne poti).
Lahka planinska pot: Pot, kjer si pri hoji ni potrebno pomagati z rokama. Potrebna je primerna planinska obutev. Pot je primerna za hojo s pohodniškimi palicami.
Zahtevna planinska pot: Pot ima zahtevnejše odseke, kjer si je treba pomagati z rokama. Na nevarnih odsekih so nameščena varovala, namenjena varnosti planincev. Obvezna je uporaba čelade.
Zelo zahtevna planinska pot: Pot, kjer si moramo za napredovanje nujno pomagati tudi z rokama. Težko prehodni deli so zavarovani, nameščena varovala omogočajo napredovanje na poti. Obvezna je uporaba čelade, plezalnega pasu in samovarovalnega kompleta.
Sledite oznakam, ki vas vodijo po pravi poti
Ko se odpravite na planinsko turo, sledite markacijam ob poti. Najbolj poznana je Knafelčeva markacija (bela pika v rdečem krogu). Markacije so zarisane na velikih drevesih, skalah in drugih primernih in vidnih mestih ob poti. Na razpotjih so postavljeni tudi smerokazi, ki označujejo nivo težavnosti in predvideni čas hoje.
Kako načrtovati svoj obisk v gorah?
1. RAZMERE V GORAH
Vreme v gorah se lahko zelo hitro spremeni, zato je zelo pomembno, da pred odhodom preverite aktualno vremensko napoved. Priporočljivo je, da se v gore odpravite dovolj zgodaj. Zaupajte le uradnim virom informacij:
2. OPREMA
Vedno imejte s seboj ustrezno opremo, ki jo morate znati pravilno uporabljati. Pred odhodom preverite stanje opreme in jo preizkusite. Ne glede na izbrano pot, je obvezna oprema naslednja:
Planinski čevlji s kakovostnim nedrsečim podplatom
Nahrbtnik
Brezalkoholna pijača in hrana z visoko energijsko vrednostjo in dolgo obstojnostjo
Mobilni telefon s polno baterijo
Osebni dokument
Topla in nepremočljiva oblačila
Osebni komplet prve pomoči
Planinski zemljevid in kompas
Več o obvezni opremi in dodatni opremi v zimskem času si preberite TUKAJ.
3. IZBIRA POTI
Ko načrtujete svoj obisk gora, dobro razmislite, kakšno pot boste izbrali. Ne pozabite na naslednje:
Ne precenjujte svojih psihofizičnih in kondicijskih sposobnosti. Če se vam določena pot zdi prezahtevna ali predolga, raje za začetek izberite lažje in krajše poti.
Prepričajte se, ali imate vso ustrezno opremo za izbrano pot.
Preverite, ali so ob poti planinske postojanke, kjer si lahko oddahnete.
Pomembne so tudi vaše dosedanje izkušnje in morebiten strah pred globino. Če teh nimate, je bolje, da se v gore odpravite z gorskim vodnikom.
Preverite aktualno stanje poti. Lahko se zgodi, da neka pot »čez noč« postane neprehodna zaradi vremenskih ujm, podrtih dreves, plazov. Nikakor ne uporabljajte zaprtih planinskih poti!
V dolini sporočite, kam se odpravljate in kdaj se nameravate vrniti. Vpisujte se v vpisne knjige na gorskih točkah in sporočite smer prihoda in odhoda, da vas ob morebitni nesreči lažje najdejo.
4. POMAGAJTE SI Z ZEMLJEVIDI IN APLIKACIJAMI
Na poti so vam v pomoč posebne aplikacije, kjer lahko sledite načrtovani poti, morebitnim posebnostim in informacijam, ki jih potrebujete. Za slovenske Alpe sta primerni aplikaciji maPZS in aplikacija Slovenia Outdoor.
5. NA POT Z VODNIKOM
Za najboljšo in tudi najbolj varno izkušnjo je priporočljivo, da se v gore odpravite z licenciranim gorskim vodnikom. Izbirate lahko med gorskimi vodniki (za vodenje po zahtevnih ali zelo zahtevnih planinskih poteh, alpinističnih vzponih in turnem smučanju) in planinskimi vodniki Planinske zveze Slovenije (za vodenje po lahkih planinskih poteh).
6. REZERVACIJA V PLANINSKIH KOČAH
Koče služijo tudi kot informacijske točke v gorah, kjer dobite informacije o nadaljnji poti in aktualnih razmerah, zatočišče pred neugodnimi vremenskimi razmerami ter kot točke za obveščanje o nesrečah v gorah. Priporočamo, da že pred odhodom v gore rezervirate svojo posteljo v izbrani koči. To lahko storite preko posebnega rezervacijskega sistema, v katerega je trenutno vključenih 21 najbolj priljubljenih in obiskanih koč.
Več podrobnosti o varni poti v gore si lahko preberete na nadgrajeni podstrani spletne strani Slovenske turistične organizacije.
Vir: slovenia.info