V Sloveniji je več kot 200 planin, na katerih se pase živina. Planinska paša je tradicionalen način rabe kmetijskih površin v gorskih območjih in je bistven pogoj za obstoj nekaterih kmetij v dolini ter pomemben naravovarstveni dejavnik.
Planine so prav tako priljubljen cilj številnih pohodnikov in gorskih kolesarjev. Za doseganje sozvočja kmetijstva in turizma na planinah pa je potrebno stalno osveščanje o pomenu planin. Tako se je na planinah v pašni sezoni potrebno izogibati pretiranemu teptanju rastlin s hojo ali vožnjo izven označenih poti in vznemirjanju živali.
Veliko težavo predstavlja tudi nekontrolirana vožnja z gorskimi kolesi v naravnem okolju, ki običajno poteka po strmih terenih, uničuje pašnike in vznemirja živali.
Na zelenih pobočjih Dovške Babe in planine Dovška Rožca se vsako leto od konca junija pa do vse septembra pase večja količina živine z okoliških vasi. Z Agrarno skupnostjo Dovje Mojstrana smo, z željo po zaščiti živali v pašnem obdobju, sprejeli odločitev, da na zgornjem delu makadamske poti proti Dovški Babi poostrimo nadzor in dodatno omejimo dostop vsem osebnim vozilom (,ki je sicer v veljavi že nekaj let) in gorskim kolesarjem, ki posegajo po vrhovih Dovške Babe in z nekontrolirano vožnjo navzdol ogrožajo pohodnike, živino in uničujejo pašnike. Zapora ceste bo postavljena v času pašne sezone na Ravnah (križišče Dovška Baba – Hruščanska planina (Visoke)) za vsa osebna vozila (izjema so lastniki zemljišč) in za gorske kolesarje. Od tam naprej lahko nadaljujete peš.
Dostop z avtomobili in kolesi je torej možen do razcepa Dovška Baba – Hruščanska planina. Ker gre za manjša parkirišča ob cesti, vam svetujemo, da v izogib prometnim zamaškom, vaša vozila parkirate na uradna parkirišča na Dovjem in se na Dovško Babo odpravite peš.
Hvala za razumevanje!


Viri: Smernice za ohranjanja planinskih pašnikov in interpretacija naravne dediščine na planinah, KGZS – Zavod Kranj, junij 2020
foto: Matjaž Podlipnik