Nekoč so bili bojevniki, retrospektivna fotografska razstava in muzejski večer, 17. januar 2025 ob 18. uri
Urban Golob (1975–2015) je bil fotograf, publicist, filmski ustvarjalec, glasbenik in še mnogo drugega, predvsem pa alpinist. Tako rekoč od prvega trenutka. Svoj prvi alpinistični vzpon je namreč opravil z očetom pri samo devetih letih. Prav toliko je bil star, ko je zbolel za rakom na mehkem nebu v ustih. Naslednja štiri leta je v glavnem preživel v bolnišnicah, pri štirinajstih pa se je že povzpel na Mont Blanc.
Z alpinizmom se je resneje začel ukvarjati leta 1985 in od tedaj opravil približno 900 plezalnih vzponov, od tega prek 70 prvenstvenih smeri, ki jih je nanizal predvsem v domačih gorah, pa tudi v Avstriji, Švici, Kanadi in Himalaji.
Njegov najodmevnejši podvig je bil prvo zimsko prečenje slovenskih Alp (320 km, 16.545 m vzpona), ki ga je med 15. in 27. februarjem 1998 opravil za promocijo Fundacije za pomoč otrokom z rakom in krvnimi boleznimi, o čemer je TV Slovenija posnela tudi film Pot za življenje. S tem projektom je uspel zbrati 40.000 takratnih nemških mark, predvsem pa v javnosti izdatno promovirati delovanje Fundacije za pomoč otrokom z rakom in krvnimi boleznimi. Bil je med snovalci poletnih in zimskih taborov za otroke, ki so zboleli za rakom. Ti so se tako zelo uveljavili, da so jih prevzeli tudi na društvih bolnikov z nekaterimi drugimi boleznimi, na primer hemofilijo.
Kot alpinist se je ukvarjal tudi s plezalno fotografijo in fotografiranjem športov na prostem. V obdobju med letoma 1995 in 2015 je bil brez dvoma najpomembnejši fotografski kronist plezalnega in alpinističnega dogajanja na Slovenskem. Njegova fotografska zapuščina ponuja uvid v ta čas, družbo ter izstopajoče posameznike tistega časa v Sloveniji – ne samo na področju alpinizma. Nekaj občutkov, ujetih v večnost njegovih fotografij, bodo obiskovalci lahko začutili ob retrospektivni razstavi Nekoč so bili bojevniki. Predvsem pa bodo lahko začutili njegov nezlomljivi duh, ki kljubuje času in z leti vedno bolj dokazuje, da je Urban Golob pisal zgodovino alpinizma na najlepši možen način.
Zato, da bi se kar najbolj pristno prikazal in predstavil duh Urbanovega videnja sveta skozi njegove fotografije, le te niso opremljene s podnapisi. Tako lahko na njih vsak najde tisto, kar je zanj najpomembnejše in ima največjo vrednost.
Razstavo je pripravil Peter Mikša. Na ogled bo do 17. 3. 2025