Območje doline Soče je bilo v prvi svetovni vojni med letoma 1915 in 1917 del soške fronte. Ob Soči so se bojevali, umirali in trpeli fantje in možje mnogih narodov. Iz tega obdobja so se ohranile številne ostaline (strelski jarki, utrdbe, kaverne, spominska obeležja, vojaška pokopališča), ki predstavljajo kulturno in zgodovinsko dediščino nacionalnega in mednarodnega pomena.
Leta 1990 je bil ustanovljen Kobariški muzej, ki predstavi dogajanja na soški fronti, še posebej nazorno pa 12. soško bitko, ki je znana pod imenom prodor pri Kobaridu – čudež pri Kobaridu. Zaradi svoje pripovedne moči je muzej dobil priznanja doma in v tujini. Vlada RS je septembra leta 2000 sprejela program Posočje – Poti miru kot nacionalni in mednarodni projekt in decembra dala pobudo za ustanovitev Ustanove »Fundacija Poti miru v Posočju«.
Fundacija je vseskozi povezovala vse pomembne točke in organizacije vzdolž nekdanje soške fronte, še bolj intenzivno pa od leta 2012, in tako je marca 2015 slavnostno odprla Pot miru od Alp do Jadrana.
Ker je v času prve svetovne vojne Kranjska Gora, v zaledju Soške fronte odigrala pomembno vlogo oskrbovanja, smo v letu 2020 Pot miru podaljšali tudi v Kranjsko Goro. Pot miru se zaključi v Kranjski Gori in sicer v Parku miru, ki je bil postavljen ob 100. obletnici ruske kapelice pod Vršičem. V njem je s starinskimi fotografijami predstavljena celotna zgodba Vršiške ceste.